7 Aralık 2009 Pazartesi

Yeralti kollektifi Ramazan Yukarigöz


Ey soyumdan ve askimdan yana olan kalbim


Her seyden umut kesilir,her kirik sen ufalinca

Oysa son provasini yapiyoruz büyük destanin

Sonsuz bir bicimde alacak herkes katilinca..yeralti nehirlerine demis ya sair iste bu kararliliga dair idam edilip yillarca saklanan o mektup yeralti nehirleri gibi zihinsel tasarimlarimiza unutmayin diyor-unutturmayin dercesine bir siir gibi ölüme gülerek gidenlerin cekilen tüm acilara,sizlanmadan

elde hic umut kalmadan direnisi anlatiyor o an.....

... "böyle bir kararın benim hakkımda verileceğinden emindim. ama diğer arkadaşlanmınkini beklemiyordum. bundan sonrası da politik gelişmelere bağlı, ancak sonuç ne olursa olsun, ben onurlu bir şekilde karşılarım gerekirse, yani infaz söz konusu olursa darağacına çıkarken tüm dünya halklarını selamlamasını, bizden sonra gelecek arkadaşlarıma örnek olmasını bileceğim. bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. ben türkiye halklarının sınıf mücadelesine katıldığım anda her devrimci gibi hayata sözlü, ölüme nişanlıydım. onun için sonuç etkilemedi.

sizlere teselli vermek istemiyorum.

çünkü gözyaşlarını halk düşmanlarına karşı gizlemesini bilen, onlara karşı siyasi ve ekonomik düzensizlikten dolayı her geçen gün kin ve nefretle dolan halkımızın bir parçasısımz. bir oğul kaybetmiş olsanız bile binlerce oğul kazanacaksınız. tüm devrimciler sizlerin oğulları, kızları ve kardeşleri olacaktır. (...)

kısa fakat benim değer yargılanma göre onurlu bir yaşamım oldu. ideallerimden asla taviz vermedim. kimseye ihanet etmedim. silahımı teslim etmedim.

halkın içersindeyken onlara ve sizlere yardımcı olmaya çalıştım. halkımızın sınıf mücadelesinde en ön saflarda çarpışmaya çalıştım. sizleri sömürü ve bunun sonucu olan yoksulluktan kurtarmak istedim ve şimdi bunu bizden sonra gelecek nesillerin sürdüreceğinden nihai hedefimize

vaniacağından eminim sizlere başka şeyler de yazmak isterdim ama yazamıyorum...

tüm gültepe halkına ve türkiye halklarına selam. ben halkımın mutluluğu için sa vaştım. adım hüzünle birlikte anılmasın"Biz diyoruz ki size yeralti nehirleri gibi akin yeryüzüne.

ben şimdi diyorum ki bir bak şu alanlara

sokaklara köprülere kiremitsiz damlara

taşlara sopalara aman vermez silâhlara

şehir haritasına trafik lâmbasına kan içinde adamlara

kan içinde adamlara

kan umutsuzluktur

ona kendini hazırla

ne kadar yalnız olduğumuzu hatırla

açlıkları yoklukları kırımları

-örneğin sensiz olmak ömrümün bir akşamında-

bir bölgeden birine giden orduları uçaklarla

yalanlar ihanetler karmakarışık limanlar

iki şeyin apansız karşı karşıya geldiği dünyadaben şimdi diyorum ki

buna inanmak gerek

bir susam gibi boyuna sulamak umutsuzluğu

ve direnmek

hep direnmek devam etmek adınadiyorum ki acılığı eksilmesin ağzımızdan

boyuna tükürmek için

boyuna

 
yeralti nehirleri kollektifi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder